شب آرزو ها...

"بسم الله الرحمن الرحیم و باستعانه من ولیه الغائب"

 لیله الرغائب به معنای شب آرزوهاست. امروز داشتم فکر می کردم که شب "آرزوها" یعنی چی؟! یعنی آدم چه خواسته ای داره که واقعاً اونقدر بزرگه که می تونه اسمشو آرزو بذاره. به نظرم چیز کمی نیست! شاید یه هدفه! شاید یه آرمان! شاید یه محبوب! شاید یه مطلوب!

هر چی اسمش می خواد باشه، حتماً چیز مهم و بزرگیه و حتماً این نام گذاری یه منظوری داره! فکر کنم شاید خدا می خواد ببینه دل بنده هاش چقدر بزرگه و چه آرزوهایی توش جا می شه. شاید بشه این طور گفت که تو این شب عزیز، اونی که از خدا می خوای شناسه ی توئه و توسط اون خدا تو رو بین هم ردیف هات طبقه بندی می کنه. در حقیقت معلوم می شه که تو کی هستی، چون با آرزو هات تعریف شدی!

من دلم می خواد در شب آرزوها چیزی رو از خدا بخوام که واقعاً آرزوی منه. هنوز تصمیم نگرفتم که چی بگم! البته واژه "الرغائب" جمع هستش و این بدین معنیه که لازم نیست یه آرزو داشته باشیو یه چیز رو طلب کنی؛ بالاخره شبی ست که طبق روایاتی هر چیزی بنده بخواد خدا دستشو خالی بر نمی گردونه؛ اما این تویی که تصمیم می گیری دلت چی بخواد! و واقعاً دلامون چی می خواد؟! چه چیزی رو میییییخواد؟!

دل تو همون قدیه!

شخصا دلم می خواد در شب آرزو ها خودمو واسه ی خدا لوس کنم!!! یعنی عملاً یه جوری بابت خطاهایی که کردم از خدا عذر خواهی کنم و ازش کمک بخوام. به همین منظور یه گشتو گذاری کردم تا به این نتایج رسیدم.

شب آرزوها مث هر شب عزیزی اعمال خاص خودشو داره. عملی که برای این شب وارد شده رو به نقل از کتب مفاتیح الجنان (شیخ عباس قمی) و المراقبات ( میرزا جواد ملکی تبریزی) می نویسم براتون، امیدوارم ازشون استفاده کنید.

       ...اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب مینامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند. برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

روز پنج شنبه اول آن ماه (27خرداد امسال)  - در صورت امکان و بلا مانع بودن -  روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد(شب 28 خرداد امسال) مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، ذکر"اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله"هفتاد بار گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر "سبوح قدوس رب الملائکة والروح" گفته شود.

 در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد

پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح و رایحه ای خوش به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: "ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی."

میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

در این قسمت باید از سایت محترم تبیان تشکر کنم که زحمت تایپ اعمال این شبو از رو دوش من برداشت!

خووووووب؛ انشا الله من رو هم که فراموش نمی کنید که محتاج تر از من نیست تو این دنیا!

یا علی...

 

پ.ن: راستی من به خاطر همین شب آرزو ها آآآآآآآرزومو بی خیال شدم هاااا! توچال نرفتم!!!
/ 1 نظر / 8 بازدید
صادق حکیم

سلام امیدوارم همواره سالم و تندست باشید از دیدن مطالبتون لذت بردم ...من دوست دارم توی وبلاگم مطلب بزارم و مطلب هم دارم اما زیاد سرشته ندارم ...امیدوارم کمکم کنید..براتون آرزوی سرافرازی و سربلنی دارم.